Dar pro Klokánka

Dar pro Klokánka

19. 1. 2023 jsme navštívili zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek Dlouhá Loučka. Předávali jsme jim finanční dar v hodnotě 15 000 Kč, oblečení, plyšáky a telefony. 

Tato zařízení poskytují přechodnou rodinnou péči na místo ústavní, pro ohrožené děti, které se nemohou vrátit do své rodiny, nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče – osvojení, pěstounská péče, svěření do výchovy třetí osoby.

Klokánky mohou přijímat děti na základě žádosti rodičů, soudního rozhodnutí (předběžné opatření nebo rozsudek), žádosti OSPOD i na základě žádosti samotného dítěte či osoby, která malé dítě nalezne opuštěné nebo v jiné krizové situaci. Klokánky fungují v České republice od roku 2000.

V Klokánku je dětem poskytována rodinná péče. V kompletně zařízeném bytě (3+kk) se střídavě po jednou týdnu starají dvě „tety“ o čtyři děti. Tímto se pro děti stávají určitým pocitem jistoty jenom dvě „tety“, které považují za „své“. „Teta“ se jim věnuje jako v běžné rodině. Vaří, pere, uklízí, vodí je do školky, komunikuje se školou, chodí k lékaři, ale hlavně se jim může plně věnovat a dávat jim dostatek lásky a citu, čehož se mnohdy některým dětem nedostávalo. Tímto jim vytváří velmi podnětné a harmonické prostředí.

Při návštěvě jsme vyslechli různé osudy těchto dětí a jsme velmi rádi, že jsme jim mohli takto udělat radost, aby na chvíli zapomněli na své mnohdy těžké životní peripetie.